Lasime fotograaf Rauno Vahtrel katsetada uut iPhone X-i. Terava keelega fotograaf ei hoia arvamust tagasi ja lajatab otse ja ausalt, kas iPhone X-i kaamera on kogu selle ümber tiirlevat elevust väärt või mitte. Loe altpoolt Rauno arvamust ning nippe, kuidas telefoniga häid fotosid saada. Artiklis kasutatud pildid on tehtud iPhone X-ga.
Kaua sa oled fotograafiaga tegelenud? Millele sa peamiselt keskendud?
Minu fotograafiapisik sai sisse 11 aastat tagasi, kui olin 13aastane. Sain sünnipäevaks Olympuse digifotoka ning kuna olen suur loodusesõber, alustasin alguses looduse pildistamisega. Mõni aasta hiljem sain omale esimese peegelkaamera Canon 350D. Sellega algaski mu fotograafikarjäär.
Läksin tööle kohalikku ööklubisse Madhouse, kus pildistasin suuremaid pidusid. Olin siis umbes 17-18aastane ja tegin seda tööd ligi 2-3 aastat.
Siis proovisin juba kätt inimeste pildistamisel, kusjuures minu esimene modell oli mu õde. Need fotod on kõik mul tänaseni mälestuseks alles, ka need ammused Olympusega tehtud looduspildid.
Täna pildistan põhiliselt portreepilte ja perekondi. Fotosessioonid pakuvad mulle alati mõnusaid emotsioone, sest Eesti inimesed on väga toredad. Ainult vahel on vaja nende sagedusele jõuda, et jutuga ühele lainele saada. See nõuab muidugi fotograafilt avatud meelt ja valmisolekut end ümber häälestada.
Portreed meeldivad mulle enim, sest need püüavad kõige paremini emotsioone. Sellel hetkel saab inimese emotsioonidega tegelikult kõige rohkem mängida nii, et see ka pildile jääks. Mida loominguvabam pildistamine on, seda rohkem mulle meeldib. See kehtib iga pildistamise suhtes.
Mis sind iPhone X-i juures kõige enam hämmastas?
Tehnilise poole pealt vaadatuna teeb tagakaamera tõepoolest päris mõnusaid pilte, millega oma Instagrami feedi ja storyt täita. iPhone 8 on mul küll seni proovimata, kuid olen kuulnud, et ka sellel telefonil on päris hea kaamera. Muidugi telefonid, kuhu on sisse ehitatud kaks kaamerat kõrvuti, teevadki juba päris muljetavaldavaid fotosid. Mulle meeldis väga ka iPhone'i disain ja see, kuidas telefon käes tundus.
Esmapilgul oli mulle tohutult võõras home-nupu puudumine, kuid teiseks päevaks oli isegi juba mugav, sest selle arvelt oli ekraan suurem ning parem videosid vaadata. Veel meeldis mulle mikrofon: tegin iPhone X-iga Instagrami story ning pean ütlema, et heli kvaliteet avaldas mulle muljet.
Kas sulle iPhone X-i juures midagi ei meeldinud ka?
Esikaamera jättis siiski soovida. Selfiede tegemisel jäi siiski midagi puudu. Oli ka harjumatu, et puudus AUX-sisend (nt kõrvaklappide jaoks). Õnneks on mul Bluetooth-ühendusega (juhtmevabad) kõrvaklapid.
Filmimisega tuli välja, et WB (White Balance) automaatne režiim ei ole kõige parem – teatud hetkedel lõi näo päris valgeks. Sama juhtus ka pildistades. Vahepeal oli keeruline õiget valgusastet paika saada, et ei tekiks ülevalgustamist.
Mida peaks telefoniga pildistades silmas pidama? Jaga palun enda nippe.
Eks ikka käsi ei tohi väriseda! Pärast 2,5-tunnist trenni on see muidugi keeruline. Siis oli üsnagi raske pildistada, sest iPhone X nõuab päris kindlat kätt, muidu võib WB paigast minna.
Mina soovitan telefonile ringvalgusti osta. Kui lasete kellelgi teisel end pildistada, jääb tulemus kindlasti parem. (Ringvalgusti on ringikujuline püsivalgus telefonile, mis on ehitatud LED tuledest ja annab oluliselt parema tulemuse kui telefoni välk.)
Teiseks soovitan piltidel kasutada ennekõike kaamera funktsioonifiltreid või tõmmata endale mõni asjalikum töötlusprogramm, näiteks Photoshop või Lightroom. Instagrami või Facebooki filtrid rikuvad tohutult pildi kvaliteeti.
Kaamera vs telefon. Kas telefoni kaamerat saab juba sama heaks pidada kui õiget kaamerat?
Oleneb kaamerast. Julgen öelda, et iPhone X teeb oluliselt paremaid pilte, kui nii mõnigi 200-300eurone digifotoaparaat.
Aga kui mõelda hübriidkaamerate ja DSLR kaamerate peale, siis täiesti oleneb inimesest. Kui aus olla, siis peab inimene oskama aparatuuri ja hiljem ka pildifaile kasutada, muidu ei saa professionaalse kaameraga midagi tehtud.
Lisaks oleneb ka kuhu pilte teha: reisil olles ma usun, et story ja feedi tegemiseks on sellest telefonist küll. Nõudlikumale fotoharrastajale võib seda aga kahjuks natukene väheseks jääda. Fotokaameraga tehtud pildid on üldjuhul puhtamad ja jooned tugevamad.
Minu hinnangul on telefonidel veel arenguruumi. Kindlasti avastame mõne aasta pärast, et vau – asi on jälle paremaks läinud.
Fotograaf Rauno Vahtre andmed leiad:
www.vahtrefoto.eu
www.instagram.com/raunovahtre/
iPhone X on kahtlemata selle sügise ja talve oodatuima Apple toode, Apple’i tõeline lipulaev. Kui iPhone 8 müüginumbrid rekordeid ei p…
Loe lähemalt ›
Õues on krõbe külm, seisad lumesajus bussipeatuses ja jäid napilt viimasele bussile hiljaks. Võtad taskust välja just laetud telefoni…
Loe lähemalt ›